jak czyścić srebrne monety

Monety historyczne – popularny rodzaj numizmatów kolekcjonerskich

Z roku na rok przybywa osób zainteresowanych kolekcjonowaniem monet. Szczególną popularnością cieszą się monety historyczne. Przedstawiają one ważne wydarzenia historyczne oraz postacie, jaką jest np. cesarz Karakalla. Jednak zanim zdecydujemy się na kolekcjonowanie monet, należy posiadać wiedzę na ich temat oraz odpowiedniego czyszczenia.

Czym są numizmaty?

To nic innego jak wszelkiego rodzaju monety, banknoty, a nawet medale, które zazwyczaj są stare i mają wartość zabytkową/historyczną. Oczywiście, gdyby numizmaty dotyczyły tylko i wyłącznie starych monet, to byłoby trudno budować kolekcję ze względu na małą ilość zachowanych egzemplarzy przez  stale powiększające się grono kolekcjonerów. Dlatego współcześnie wypuszcza się monety kolekcjonerskie, które  cechuje wyjątkowość i określony nakład.

Jak czyścić srebrne monety?

Warto pamiętać, że monety mogą być wykonane ze szlachetnego kruszcu – najczęściej złota, srebra lub platyny z ewentualną domieszką innego metalu. Ma to znaczący wpływ na to jak dana moneta zachowa się z biegiem lat pod wpływem różnych czynników. Srebrne monety wymagają bezwzględnie odpowiedniego przechowywania oraz dbania o ich stan. Natomiast w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zanieczyszczeń na ich powierzchni można spróbować ich usunięcia. Jednak zanim rozpoczniemy ten proces, to warto wiedzieć jak czyścić srebrne monety. Ma to duże znaczenie, ponieważ powinno być ono przeprowadzone tylko w sytuacji gdy jest to niezbędne. Wówczas można wykorzystać niewielkie ilości mydła, które następnie zostaną spłukane wodą destylowaną. W ostatnim kroku do osuszenia monety można wykorzystać ręcznik papierowy.

Gdzie szukać monet kolekcjonerskich?

Kupowanie monet kolekcjonerskich z niepewnego źródła może skutkować natrafieniem na falsyfikat. Zwłaszcza początkujący kolekcjonerzy, powinni mieć to na uwadze. Dlatego najbezpieczniej jest kupować monety w sklepie numizmatycznym. Innym rozwiązaniem jest zakup bezpośrednio od kolekcjonera. Większość osób zbierająca monety kolekcjonuje je według określonego klucza np. monety historyczne z podobiznami władców. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zdobycia w ten sposób np. rzadkiej monety, na której przedstawiony jest cesarz Karakalla.